شهدای ایران shohadayeiran.com

کد خبر: ۳۸۷
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۱ - ۰۰:۰۰
بنیاد حفظ آثار
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهدا، سرهنگ حسن رسولی‌ منفرد در نشست خبری نخستین جشنواره خاطره‌نویسی دفاع مقدس شهر تهران ضمن بزرگداشت مرحوم سردار «محمدتقی خادمی» معاون هماهنگ‌کننده بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، اظهار داشت: جشنواره سراسری خاطره‌نویس
برای دیدن تصویر بزرگتر روی تصویر کلیک نمایید

*با برگزاری این جشنواره از موضوعات اختصاصی دفاع مقدس پرده‌برداری می‌شود

وی ادامه داد: در این جشنواره طی فراخوانی اعلام شد تا علاوه بر رزمندگان دفاع مقدس، تمام کسانی که به نوعی مقاومت ‌کردند، خاطرات خود را به دبیرخانه ارسال کنند.
معاون ادبیات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس یادآور شد: در این فراخوان پشتیبانی مردم از جبهه‌ها، دانشجویان، دانش‌آموزان، تشییع پیکرهای شهدا، اعزام‌ها، موشک‌بارارن‌ها و بمباران‌ نقاط مختلف کشور و شهرها و حتی کسانی که صحنه‌های مشارکت مردم را مشاهده می‌کردند، در خاطره‌نویسی مد نظرمان بود تا با این موضوعات اختصاصی از دفاع مقدس همه‌جانبه‌ پرده‌برداری کنیم و برای آیندگان به یادگار بگذاریم.

وی ادامه داد: در این جشنواره از تجربیات سال‌های گذشته استفاده کردیم؛ بنابراین ۳ ساعت قبل از برگزاری جشنواره، ۵۰ نفر از کسانی که آثارشان به مرحله دوم راه پیدا کرده است، با حضور اساتید در کارگاه آموزشی خاطره‌نویسی شرکت خواهند کرد.
سرهنگ رسولی افزود: پس از برگزاری این جشنواره، کنگره ملی خاطره‌نویسی با حضور سردار حسام دبیر علمی این کنگره در مهرماه اجرا خواهد شد.

وی یادآور شد: بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس علاوه بر برگزاری جشنواره‌ها، برای عمق بخشیدن به بخش ادبیات دفاع مقدس، تمام کارها را از ابعاد مختلف مخاطب‌شناسی، نظرسنجی و نیازسنجی مورد بررسی قرار می‌دهد؛ به عنوان نمونه آسیب‌شناسی خاطره‌نویسی دفاع مقدس را مورد پژوهش قرار می‌دهیم تا نقاط ضعف را جبران کرده و نقاط قوت را تقویت کنیم.

* ارسال یک هزار اثر به جشنواره خاطره‌نویسی دفاع مقدس شهر تهران

شاه‌رضایی دبیر علمی هیئت داوری جشنواره خاطره‌نویسی دفاع مقدس شهر تهران در ادامه نشست، بیان کرد: طی فراخوانی، اعلام کردیم که قرار نیست فقط به خاطرات صحنه نبرد بپردازیم؛ جنگ ما جنگ مردمی بود، لذا هر لحظه از آن می‌تواند برای تمام ملت ایران خاطره باشد و کسانی که شهرها را ترک نکردند، رزمندگان ما بودند.

وی یادآور شد: بنابراین انتظار می‌رفت با حجم ۱۰۰ هزار اثری مواجه شویم اما بنا به دلایلی از جمله تبلیغات محدود و کافی نبودن تبیین محورها حدود یک هزار خاطره به دبیرخانه جشنواره رسید که از این میان،۲۰۰ اثر به مرحله دوم داوری راه پیدا کرد و در یک فرآیند داوری موشکافانه با محورهایی مانند انتخاب موضوع، استناد، شیوه نگارش، خلاقیت و نوآوری تصاویر از موضوع صورت گرفت که ۵ اثر برگزیده شد که جشنواره اول تیرماه معرفی و تجلیل می‌شوند.

دبیر علمی هیئت داوری جشنواره خاطره‌نویسی دفاع مقدس شهر تهران با اشاره به اینکه بیشتر آثار برگزیده شده از خاطرات صحنه نبرد بود، بیان کرد: امیدواریم استقبال مردمی از جشنواره خاطره‌نویسی در مراحل بعد بیشتر شود تا تاریخ اجتماعی و شفاهی جنگ را در حوزه شهر تهران به تحریر درآوریم و این آثار زیربنایی برای تهیه کتب، نمایشنامه، اشعار و سایر کارهای هنری خواهد بود.

*از ۵ خاطره برگزیده و ۵ پیشکسوت خاطره‌نویسی تجلیل می‌شود

وی در خصوص کیفیت آثار ارائه شده، گفت: در این جشنواره خاطرات تلخ و شیرین از اقشار مختلف و حتی اصحاب قلم، همسران خلبان‌ها، رزمندگان صحنه‌های نبرد برای ما ارسال شد؛ از نظر ما تمام خاطرات قابل استفاده و برگزیده است؛ حتی خاطرات کسانی که در منزل نشسته و شاهد صف‌های آذوقه روزمره مردم بوده‌اند نیز برای ما ارزش دارد زیرا این موضوعات به نوعی بیانگر سختی‌های جنگ بود و برای ما ارزشمند است.

شاه‌رضایی افزود: در جشنواره خاطره‌نویسی علاوه بر ۵ اثر برگزیده، ۵ نفر از پیشکسوتان خاطره‌نویسی و کسانی که در چارچوب خاطره دفاع مقدس فعالیت‌های علمی و عملی داشتند، تجلیل می‌شود.

نظر شما
نام:
(ضروری نیست)
ایمیل:
(ضروری نیست)
* نظر:
آخرین اخبار